Almanya’da Üniversite Eğitimi

Türkiye’de yaşayan gençler arasında yurt dışında okumak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu konuda hangi adımları izlemeniz gerektiğini bildiğiniz takdirde hedefinize yönelik çalışmaları daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya’da üniversite okumak; ülkenin gelişmişlik düzeyi, okuyana verilen değerin yüksek olması, sosyal devlet anlayışının ülkede hâkim olması gibi nedenlerle cazip hale gelir. Bunun yanı sıra Almanya’da aldığınız eğitimin farklı Avrupa ülkelerinde de geçerliliğinin olması geniş bir coğrafyada iş ve kariyer imkânı anlamına gelir. Almanya’da eğitim hakkı elde etmek için yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Disiplinli olmalarıyla bilinen Alman vatandaşları, bu disiplini eğitim hayatlarına taşımayı da başarmıştır. Einstein, Hermann Emil Fischer, Gauss ve Hilbert gibi çok sayıda bilim insanı yetiştiren ülkede; Uğur-Özlem Şahin, Aziz Sancar gibi oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştiren Türk asıllı bilim insanları da vardır.
 

 1. Almanya gibi disiplinli ülkede başarılı bir eğitim almak için, ilk olarak yapmanız gereken YKS sınavını başarıyla kazanıp Türkiye’de örgün eğitim veren bir vakıf veya devlet üniversitesine yerleşmektir. Bu yerleştirme sonucunda gideceğiniz bölümün, Almanya’da okumak istediğiniz bölümle aynı ya da benzer olması önemlidir.
 2. Almanya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler olsa da genel olarak eğitim dili Almancadır. Bu süreçte zorlanmamak için belirli seviyede Almanca bilgisine sahip olmanız şarttır. TestDAF ve DSH adı verilen sınavlar ile ne seviyede bir Almancaya sahip olduğunuz ölçülür. Bu sınavlardan en az C1 seviyesinde bir puan almanız gerekir. Başvuracağınız üniversitenin eğitim dilinin İngilizce olması halinde ise TOEFL ve IELTS sınavlarından belirli seviyede bir puan almanız şarttır. Dil seviyenizin yeterli seviyede olmaması halinde şartlı kabul alarak da üniversiteye girme şansınız vardır. Tercih ettiğiniz okulda hazırlık sınıfı varsa yeterli dil seviyesine ulaşmak için bir yıl hazırlık eğitimi almalısınız.
 3. Hem vize başvurularında hem de kayıt aşamasında sağlık sigortası yaptırmış olma şartı vardır.

Almanya’da Okumak İçin 10 Neden!

 1. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 20 tane Alman üniversitesi vardır.
 2. Almanya’daki bir üniversiteden mezun olduğunuzda uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olursunuz.
 3. Lisans eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra yüksek lisans programlarına doğrudan sınavsız başlayabilirsiniz.
 4. Schengen vizeniz olacağı için tüm Avrupa’yı gezme imkanınız vardır.
 5. Hem okuyup hemde part time çalışma imkânı vardır. (idari personel, bebek bakıcılığı, özel öğretmenlik vb)
 6. Almanya’da üniversite kaç yıl sorusunun cevabı, ülkede eğitim almak isteyenler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelir. Almanya’da üniversite eğitimi 3 yıldır.
 7. Mezuniyet sonrası bir senede iş bulmanız halinde 18 aya kadar çalışma ve oturma izni alma hakkına da sahip olursunuz.
 8. Diğer ülkelere nazaran çok daha uygun yaşam şartları sunar.
 9. Olağanüstü tarihi yapıları ve doğası vardır.
 10. Başta eğitim olmak üzere sanayii, sanat gibi diğer alanlarda da Almanya zirvededir.
 11. IB Global Danışmanlık olarak Almanya’da hayal ettiğiniz üniversitede okuyabilmeniz için size gereken desteği sağlamaktayız.

         

Almanya’da En İyi Üniversiteler

Üniversiteler; akademik performansları, eğitim koşulları ve sundukları imkanlar yönüyle birtakım sıralamalara dâhil edilir. Almanya’daki birçok üniversite dünya genelinde yapılan sıralamalarda üst sıralarda yer almaktadır. QS World University Rankings sıralamasına göre Almanya’da bulunan ve en üst sıralarda yer alan üniversiteler şunlardır:

Technical University Of MunihLudwig-Maximilians-Universität MünchenRuprecht-Karls-Universität HeidelbergHumboldt-Universität zu BerlinKIT, Karlsruhe Institute of TechnologyFreie Universitaet BerlinRWTH Aachen UniversityTechnische Universität Berlin (TU Berlin)Eberhard Karls Universität TübingenAlbert-Ludwigs-Universitaet Freiburg