Çekya Üniversiteleri

Çek, Almanya, Avusturya, Slovakya ve Polonya ile sınırı olan bir Orta Avrupa ülkesidir. Eskiden Çek Cumhuriyeti olarak bilinen ülkenin kültürel zenginliği oldukça fazladır. Pedagoji alanında dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Çek Cumhuriyeti'ndeki ilk üniversite, 1348 yılında başkent Prag'da kurulmuştur. Prag, derin tarihi ve doğal güzellikleriyle tanınan ilginç bir şehirdir. Çek Cumhuriyeti'nde eğitim, ilk üniversitelerin eski çağlarda kurulmuş olmasının kanıtladığı gibi sağlam temellere dayanmaktadır. Yüzlerce yıllık öğretmenlik deneyimi temelinde geliştirilen bir sistemle dünya standartlarında bir örnek olan Çek Cumhuriyeti'nde eğitim, bir rüyadan daha fazlası.

 

Çek Cumhuriyeti’nde-Çekya’da Üniversite Okumak


Yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip, seyrek sözü geçen bir ülke olan Çek Cumhuriyeti, 2004 senesinde AB üyesi olmuştur. Ülkenin en büyük üniversitelerinden biri Prag'da kurulan Prag Devlet Ekonomi Üniversitesi'dir. Çek Ekonomi Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi ve Charles Üniversitesi en fazlaca tercih edilen öteki üniversiteler arasındadır. Ayrıca dünyanın muteber bir film okulu olan Prag Film Okulu da dünyanın değişik ülkelerinden öğrenciler yetiştirmektedir.

 

Çek Cumhuriyeti’nde (Çekya’da) Üniversite Eğitimi Hakkında

Liseden mezun olduktan sonra Türkiye'de sınavlara girmek zorunda kalmadan diploma ve sertifikalarınızla bir Çek üniversitesine başvurabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti'nde Türkiye'den gelen öğrencilerin herhangi bir sınava girmeleri gerekmemektedir. (Üniversite öğretmenliği derecesi hariç). Burada bir üniversiteye başvurarak da AB diploması alabilirsiniz.

 

Çek Cumhuriyeti’nde (Çekya’da) Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

 • Çek Cumhuriyeti'nde bir üniversitede okumak hem ülkenin ekonomik ve toplumsal imkanları bununla birlikte üniversitenin devamlı öğrenim sistemi açısından avantajlar sağlamaktadır.
 • Çek Cumhuriyeti, Türkiye'den kolayca ulaşılabilen bir ülkedir. En mühim avantajlarından biri de kısa mesafeler ve rahat ulaşımdır. Uçakla ortalama üç saatte Çek Cumhuriyeti'ne ulaşabilirsiniz.
 • Çek Cumhuriyeti'nde okumak isteyen öğrenciler için başlıca avantajlardan biri, üniversitenin İngilizce ve milli dil olan Çekçe dersleri sunmasıdır. Üniversite eğitiminize İngilizce olarak derhal başlayabilirsiniz.
 • Çek Cumhuriyeti'ndeki eğitiminiz boyunca Çek Cumhuriyeti'nde kalmanıza gerek yoktur. Eğitiminiz esnasında aldığınız Schengen vizesi size bununla beraber Avrupa Birliği ülkeleri arasında özgürce hareket etme hakkı da vermektedir. Üniversite boyunca öteki Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ve bununla beraber talebe olan arkadaşlarınızla tatillerinizi transfer fırsatı bulacaksınız.
 • Orta Avrupa'nın kalbindeki Çek Cumhuriyeti'nde okumak size dünyanın her yerinden öğrencilerle tanışma ve dost olma fırsatı verir. Kültürlerarası bir üniversite hayatı, Prag şehrinin çağdaş ortamında gelişebileceğiniz bir ortam bulmanızı sağlar.

 

 

 

Çek Cumhuriyeti Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Çek Cumhuriyeti'nde üniversite eğitiminin süresi 3 sene, yüksek lisans programının süresi ise 2 yıldır. Üniversiteye başvurduktan sonrasında ehil İngilizce bilgisine haiz değilseniz, üniversitede hazırlık kursu da tamamlayabilirsiniz. Hazırlık sınıfı eğitimi bir sene sürer. Sağlık alanında okumak istiyorsanız tıp fakültesi 6 sene, diş hekimliği ve eczacılık 5 yıldır. Eğitim sürecinde katıldığınız stajlar ve tahsil programlarında elde ettiğiniz deneyimin yanı sıra oldukça iyi düzeyde yabancı dil edinebileceksiniz. 

 

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri YÖK Denkliği

Yurt haricinde alınan üniversite mezuniyet belgesi ile bizim ülkemizde çalışabilmek için bir yükseköğretim kurumundan (YÖK) alınan diplomanın eşdeğer olması gerekir. Birçok Çek üniversitesi YÖK'ün En İyi 1000 Üniversite ve Dünya Sıralamasında yer almaktadır. En iyi 1000 üniversiteden birinden mezun olduğunuzda, mezun olduktan sonrasında denklik mevzusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

 

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Çek Cumhuriyeti'nde okumak isteyen öğrencilerin bizim ülkemizde üniversite imtihanlarına girmelerine gerek yoktur. Başvuru için mezuniyet belgesi ve transkript yeterlidir. Çek Cumhuriyeti tahsile kıymet veren ve bu alanda devamlı gelişen bir ülkedir. Üniversitenin birçok kısmı bulunmaktadır. Eğitim fazlaca kaliteli, çağdaş bir kampüste gerçekleşir. 

Çek Cumhuriyeti'nde en çok tercih edilen bölümler:

 • Ekonomi
 • Mühendislik
 • Sinema, Fotoğrafçılık
 • Uluslararası İlişkiler
 • Mimarlık
 • Turizm
 • Sağlık Bilimleri, TIP

 

 

 

 

 

Örnek başvuru şartları

 • Mühendislik Bölümünde okumak isteyen öğrenciler fizik ve matematik sınavına tabi tutulurlar.
 • Mimarlık bölümüne kabul edilmek isteyen öğrenciler matematik ve fizik sınavlarının yanında çizim sınavına girmek zorundadırlar.
 • Tıp Bölümünde okumak isteyen öğrenciler kimya, biyoloji ve tıp İngilizcesi sınavlarından geçer not almalıdırlar.
 • Finans, ekonomi, bilgisayar bilimleri alanlarına başvuran öğrenciler matematik yeterlilik sınavına girmelidir.
 • Psikoloji bölümüne girmek isteyenler Skype üzerinden sözlü olarak yapılan bölüm yeterlilik sınavına girerler.  
 • Yukarıda sayılan sınavlara giriş dili İngilizcedir. İngilizce yeterliliği her üniversite için şarttır. B2 İngilizce bilgisine sahip olanlar İngilizce yeterliliğine sahip demektir. Bunun yanında üniversite eğitim dilini Çekçe tercih ederseniz giriş sınavları da doğal olarak Çekçe yapılır.

 

Çek Cumhuriyeti’nde Okurken Çalışma

Dilerseniz Çek Cumhuriyeti'nde okurken hem de çalışabilirsiniz. Üniversitede lisans ve yüksek lisans öğrencileri yarı zamanlı emek harcama hakkına sahiptir. Ancak hazırlık okulu öğrencileri kullanamaz. Bu, öğrenim masraflarınızı ailenize yük olmadan okuldayken ödemenizi sağlar. Bu eser, ülkenin ekonomik ve kültürel yapısı hakkındaki daha ayrıntılı malumat vermektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Yaşam Masrafları

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyesi bulunmasına karşın kendi para birimini korumayı başarmıştır. Ülkenin resmi para birimi Çek korunasıdır. Bu durumun ülkeye talebe olarak giden öğrenciler için büyük avantajları vardır. Türkiye'deki Vakıf Üniversitelerinin Öğrenim Ücretlerine bakılırsa oldukça daha ucuza bir Orta Avrupa ülkesinde öğrenim alma şansına sahipsiniz. Bu avantajlı durum, temel tahsilden sonrasında ileri öğrenim için de kullanılabilir. Prag Ekonomi ve İşletme Üniversitesi, birinci derslik Türk öğrencilerine parasız yurt sunmaktadır. Yurtlar çoğu zaman 2-3 şahıs ile sınırlıdır. Yaşam maliyeti 200-240 Euro'dur. Prag, Avrupa'nın en oldukça ziyaret edilen şehirlerinden biridir, bu yüzden öğrenciler çoğu zaman ilk yıllarında yurtta kalmayı tercih ederler. Öğrenciler ilk yıllarını yurtta geçirirler ve sonrasında ev kiralarlar. Yemek ve ulaşım maliyetleri Türk öğrenciler için oldukça cazip. Çek Cumhuriyeti'nin gelişmiş ulaşım ağı ile tramvay, metro ya da otobüsle her yere talebe tenzilat kartıyla gidebilirsiniz. Bu bağlamda Prag Metrosu'nun Avrupa'nın en işlek 6. metrosu bulunduğunu belirtmekte yarar var. 20 € karşılığında aylık müddetsiz ulaşım kartı mevcuttur. Üniversite yemekhanesi günde üç öğün yiyecek vermektedir. Günlük 3 muhtelif menü tutarları ortalama 2,50 € ile 4 € içinde değişmektedir. Çek Cumhuriyeti oldukça sayıda Enternasyonal öğrenciye ev sahipliği yapmış olduğu için yemek meşrubat sektörü de bu bağlamda gelişmiştir. Ülkede her bütçeye müsait lokanta ve Fast Food mekanları bulabilirsiniz. Yaklaşık 250 Euro bir bütçe ile Prag'daki gezi ve yemeklerinizi karşılayabilirsiniz

Çek Cumhuriyeti Üniversite Vizesi

Ülkede 90 günden fazla kalacakları için vize başvuruları uzun bir süreye yayılmalıdır. Bir iş fırsatı elde etmek için oturma izni başvurusunda bulunmanız sizin yararınıza olacaktır. Vize başvurusunda bulunmadan önce, lüzumlu belgeleri evvelinde test etmek mantıklıdır. Vize işlemleri, müracaat tarihinden itibaren iki aya kadar sürebilir.

Genel olarak gerekli belgeler aşağıdakilerdir:

 • Pasaport
 • Kayıt formu
 • Başvurduğunuz üniversiteden kabul mektubu
 • Konaklama için finansman kanıtı (burs bilgisi, vb.) 
 • Konaklama onayı
 • Adli sicil kaydı
 • Uluslararası geçerli sağlık sertifikası