İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Dünyanın hem ekonomik anlamda hem de yaşam standartları anlamında en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere, iyi bir üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin de sıklıkla tercih ettiği bir ülkedir. Ülkede bulunan bazı üniversiteler, dünya sıralamalarında ilk başlarda yer almaktadır. İngiltere’de kaliteli bir eğitim alarak kariyerinize istediğiniz şekilde yön verebilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Okumak İçin Gereken Şartlar

İngiltere’de üniversite okuyabilmeniz için lise ortalamanıza, aldığınız derslere, dil puanınıza bakılır. Her ne kadar yeterli dil puanı olmayanlar hazırlık programları ile aradaki farkı kapatabilecek olsa da yeterli dil seviyesine sahip olmak, sizi her zaman avantajlı kılar. IELTS UKVI sınavından istenilen minimum puan 4 iken okul ortalamanızın da en az 100 üzerinden 60 olması gerekir. Başvuru yaptığınız üniversiteye göre daha yüksek koşullar da söz konusu olabilir.

Dil Yeterliliği

Akademik hayatınızın daha rahat geçmesi için belirli bir İngilizce seviyesine ulaşmanız, size avantaj sağlar. Seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlamanız için IELTS UKVI puanınızın olması gerekir. Birleşik Krallık’ta bir üniversiteden kabul aldığınızda; vize başvuruları sırasında da dil yeterliliğinizi IELTS puanı ile kanıtlamanız istenir.

Akademik Başarı

İngiltere üniversite okuma şartları, başvuracağınız kuruma göre değişiklik gösterse de akademik yönden sağladığınız başarı oldukça önemlidir. İngilizce eğitim veren ve eğitim kalitesi yüksek olan okullardan mezun olmanız halinde hazırlığa takılmadan doğrudan birinci sınıftan eğitiminize başlayabilirsiniz.

İngiltere’de Burslu Üniversite Okumak

İngiltere’de bazı üniversitelerde burslu olarak okuma şansınız vardır. Bu burslar, doğrudan üniversite tarafından sağlanabileceği gibi çeşitli kuruluşlar ve organizasyonlar aracılığıyla da destek almanız mümkündür. Gerekli akademik başarıya sahip olduğunuz ya da talep edilen şartları sağladığınız takdirde MEB, YÖK ve TÜBİTAK gibi kuruluşlar tarafından verilen burslardan da yararlanabilirsiniz.

İngiltere’deki Üniversiteler ve Bölümleri

İngiltere üniversitelerin birçoğu, son derece popüler olduğu için isimleri herkes tarafından bilinmektedir. Bunlardan en bilineni Oxford Üniversitesidir. Oxford kentinde yer alan üniversitenin kuruluş tarihi net olmamakla beraber 1000 yılın üzerinde olduğu bilinmektedir. Üniversitenin mezunları arasında bilim adamları, devlet başkanları ve Birleşik Krallık’ın liderleri vardır. Oxford’un ardından QS World University Rankings sıralamasında yer alan İngiliz üniversitelerinden bazıları şunlardır:

 • University of Cambridge
 • UCL
 • Imperial College London
 • The University of Manchester
 • King’s College London
 • The London School of Economics
 • University of Bristol
 • Queen Mary University of London
 • University of Liverpool
 • University of Leicester
 • Birkbeck, University of London

İngiltere’de Okunacak En İyi Bölümler

İngiltere’de okuyabileceğiniz bölüm sayısı oldukça fazladır. Sinemadan psikolojiye, hukuktan tıp eğitimine kadar farklı seçenekler arasından seçimizi yapmadan önce bazı kriterleri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. İngiltere’de farklı bir bölüme geçiş yapma kriterleri oldukça zor olduğu için okuyabileceğinizden emin olduğunuz bir bölüm tercih etmeniz daha sağlıklı olur.

Foundation Programı

İngiltere Foundation programı, ön hazırlık eğitimi niteliği taşır. Başvuru yaptığınız üniversite tarafından dil seviyenize uygun bir şekilde Foundation programına alınırsınız. Sadece dil eğitimi için değil derslere hazırlık için de bu program dâhilinde size eğitim verilir.

İngiltere’de Üniversite Okurken Çalışmak

İngiltere’de okurken çalışabilmeniz mümkündür. Öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışma izni vardır. Bu sayede bazı masraflarınızı çalışarak kendiniz karşılayabilirsiniz. Üniversite bittiğinde de 2 sene İngiltere’de çalışma izniniz vardır. Bu sayede kariyerinize İngiltere’nin imkânlarıyla başlangıç yapabilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Fiyatları

kurumlara göre değişkenlik gösterir. Yıllık ödeyeceğiniz tutar, 10 bin-32 bin GBP arasında değişir. Bunun yanı sıra 6 bin ve 13 bin GBP aralığında da konaklama giderleri söz konusudur. Bütçenize en uygun ve tüm eğitim sürecini zorlanmadan tamamlayabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek; doğru danışmanlıkla en uygun tercihi yapmak için yola bizimle çıkabilirsiniz.