İrlanda’da Dil Eğitimi

Özellikle son yıllarda Türk öğrenciler arasında popüler hale gelmiştir. Bunun başlıca sebepleri İrlanda dil okullarının İngiltere'ye göre daha ucuz olması, 25 hafta ve üzeri programlara katılan öğrencilere çalışma izni verilmesi ve İrlanda'da daha az Türk öğrenci bulunması sayılabilir. İrlanda'nın başkenti Dublin, İrlanda'da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Dublin, üç koleje ve birçok dil okuluna ev sahipliği yapar. İrlanda dil okulları en çok tercih edilen programları; İngilizce, Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, Pratik İngilizcesi, TOEFL Hazırlık, IELTS Hazırlık, Cambridge Sınavlarına Hazırlık, Akademik Yıl veya Sömestr, English+ gibi programlardır. 

İrlanda'da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

En büyük avantajı, İngiltere'ye kıyasla Türk sayısının az olmasıdır. Bu sayede daha etkili dil öğretiminin önündeki engellerden biri tamamen ortadan kaldırılmasa da azaltılmış olur. Uzun süreli öğrenciler için yasal çalışma izni, öğrendiğiniz dili kullanarak harçlık kazanmanın bir yoludur. İrlanda yemyeşil bir doğal ortamda huzurlu bir eğitim ve yaşam sağlamak için uyumlu ve etkili bir çalışma ortamı sağlamaktadır.

İrlanda'da Dil Eğitimi Alırken Çalışma İmkanı

Dil okulu vize başvurusu 25 haftadan uzun ise öğrenciye 8 aylık (33 hafta) oturma ve çalışma izni verilir. Verilen çalışma izni yarı zamanlı, yani dil kursları sırasında haftada 20 saate kadar. Dil derslerinden sonra öğrenciler yaz aylarında (üniversite tatilleri Haziran-Temmuz-Ağustos) haftada 40 saate kadar tam zamanlı çalışabilirler. Dilerseniz İrlanda'da 25 haftalık dil eğitimi ve 8 haftalık dil eğitimi olmadan çalışarak kalabilirsiniz.