Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak Kuzey Amerika kıtasında yer alır. Eğitime oldukça fazla önem verilen ülkede, üniversiteler farklı kuruluşlar tarafından denetime tabi tutulur. Hangi üniversiteyi tercih etmeliyim diye düşündüğünüzde, karşınıza 100’e yakın seçenek çıkar. Kanada’da tercihiniz hangi okuldan yana olursa olsun, iyi bir eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kanada’da Üniversite Eğitim Sistemi

Kanada’da eğitim sisteminde Türkiye’deki gibi ikili bir yapı mevcuttur. İki yıllık college ve dört yıllık fakültelerin olduğu sistemde, doğrudan dört yıllık bir eğitime başvurabilirsiniz. İki yıllık okullarda okuduktan sonra sunulan geçiş hakkından da yararlanabilirsiniz. College adı verilen yüksekokullarda kabul şartları, diğer üniversitelere göre nispeten daha kolaydır.

Kanada’da Kolej Sistemi

Kanada’da lise eğitimini tamamlayanlar için dört yıllık eğitim veren üniversitelerin yanı sıra kolej olarak adlandırılan ve eğitim süresi 2-3 yıl arasında değişen okullar da vardır. Bu okullar; community colleges, university colleges, cégep olarak adlandırılır. Bu okullar, üniversiteye bir geçiş basamağı olarak kullanılabileceği gibi doğrudan mesleki eğitim almak için de tercih edilebilir. Oldukça donanımlı yapıda olan okullarda, eğitimini aldığınız alanda nitelikli bir çalışan olabilmeniz için gereken her şey size öğretilir. Kolejler, tamamen iş hayatının ihtiyaçlarına uygun kalitede personel yetiştirmeyi amaçlar. Mezuniyet sonrası Kanada’da çalışmak istiyorsanız, tercihinizi bu kaliteli kolejlerden yana yapabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz kolejlerden bazıları şunlardır:

 • Cambrian College
 • Fanshawe College
 • Seneca College
 • Humber College
 • George Brown College
 • Sheridan College
 • Red River College
 • Northern Light College

Kanada Üniversitelerine Başvuru İçin Gerekenler

Kanada’da her üniversitenin farklı başvuru şartları söz konusu olabilir. Hepsi için ortak olarak sağlamanız gereken şartları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yeterli seviyede bir İngilizceye sahip olmak; TOEFL, IELTS gibi sınavlarla ya da başvuru sırasında üniversite tarafından yapılan sınavda yeterli puan almak.
 • Lise notlarınızı gösterir belge
 • Lise mezuniyet belgesi
 • Referans ve niyet mektubu da sunmanız gereken evraklar arasında yer alır.

Kanada’da üniversite okumak için başvuru aşamasında yukarıdaki belgelere ihtiyaç duyulur. Yetenek odaklı bir bölüm okumanız halinde sizden portfolyonuz da talep edilebilir. Kanada, insana değer veren ve gelişime önem veren yaklaşımıyla sizin sağlayacağınız katma değeri de başvuru esnasında göz önünde bulundurur. Niyet mektubunuzda üniversiteyi tercih etme nedeninizi, yeteneklerinizi ve bugüne kadar katıldığınız sosyal etkinlikleri doğru bir biçimde ifade etmeniz; referans mektubuyla da sizi tarafsız şekilde yorumlayacak bir öğretmeninize başarılarınızı onaylatmanız halinde üniversitenin gözünde daha değerli bir konuma gelebilirsiniz.

Kanada Üniversite Ücretleri

Türkiye’de özel bir üniversitede okumak ile Kanada’da okumanın maliyetinin eşdeğer olduğunu söylemek mümkündür. Kanada’nın bu kadar yoğun ilgi görmesinin bir sebebi de para biriminin Kanada doları olmasından kaynaklı olarak okul ücretlerinin daha uygun olmasıdır. Türkiye’de düşük kalitede bir özel üniversitede okumak yerine sunduğu olanaklar açısından düşündüğünüzde Kanada, çok daha cazip bir seçenektir.

Kanada’da Okurken Çalışmak

Kanada hükümeti, ülkedeki işgücü sıkıntısının giderilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir önlem olan uluslararası öğrenciler için kampüs dışı çalışma saatleri sınırını geçici olarak kaldıracağını duyurdu.
Göç, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser bugün, uygun lise sonrası öğrencilerin okurken kampüs dışında çalışmasına izin verilen saat sayısında haftada 20 saat sınırının kaldırılacağını duyurdu.

15 Kasım 2022'den 31 Aralık 2023'e kadar, kampüste bulunan ve çalışma izinlerinde kampüs dışı çalışma izni bulunan uluslararası öğrenciler 20 saat kuralı ile kısıtlanmayacaktır.

7 Ekim 2022 tarihinden itibaren öğrenim izni başvurusunda bulunan uluslararası öğrenciler de değişiklikten yararlanabilecekler.

Uluslararası öğrenciler geçici tedbir kapsamında haftada 20 saatten fazla çalışabilecekler.
IRCC, geçici önlemle ilgili açıklamasında, Kanada genelindeki işverenlerin bu ekonomik toparlanma döneminde işçi bulma ve işte tutma konusunda eşi görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

IRCC, Kanada'da halihazırda ek saatler çalışabilecek 500.000'den fazla uluslararası öğrencinin bulunduğunu ve uluslararası öğrencilerin işgücü sıkıntısının ele alınmasında önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

Bakan Fraser, "Ekonomi, işverenlerin yeni işçileri işe alabileceğinden daha hızlı büyürken, büyümemizi hızlandırmak için gereken beceri ve işgücüne sahip olmamız için Kanada'nın her seçeneğe bakması gerekiyor. Göç, işgücü eksikliğimizi gidermek için çok önemli olacaktır. Uluslararası öğrencilerin okurken daha fazla çalışmasına izin vererek, ülke genelinde birçok sektörde acil ihtiyaçların hafifletilmesine yardımcı olabilirken, uluslararası öğrencilere Kanada iş deneyimi kazanmaları için daha fazla fırsat sunabilir ve uzun vadeli iyileşmemize katkıda bulunmaya devam edebiliriz."

Kanada’da En İyi Üniversiteler

Kanada’da okumak isteyenler, dünya genelinde yapılan en iyi üniversiteler sıralamasında üst sıralarda yer alan okulları tercih edebilir. Bu üniversitelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • University of Toronto
 • McGill University
 • University of British Columbia
 • University of Alberta
 • Université de Montréal
 • McMaster University
 • University of Waterloo
 • Western University
 • University of Calgary
 • Queen’s University at Kingston

 Ön Başvuru Formu İçin Tıklayın!