Litvanya’da Üniversite Eğitimi

Doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile oldukça cezbedici bir ülke olan Litvanya, üniversite eğitimi için de ideal bir tercihtir. Ülkede; konaklama, yeme-içme gibi önemli temel giderler için çok yüksek maliyetlere katlanmanıza gerek kalmaz. Bu da Litvanya’yı cazip kılan bir diğer detaydır.

Her yıl binlerce öğrenci, değişim programları kapsamında Litvanya’yı tercih etmektedir. Ülkenin resmi dili Litvancadır. Buna rağmen birçok üniversitede İngilizce eğitim verilmektedir.

Litvanya Üniversite Kabul Şartları

Litvanya’da üniversite okuyabilmeniz için lise eğitimini başarıyla tamamlamanız gerekir. Bu noktada bazı üniversitelerin belirli bir not kriteri de olabilir. Bunun yanı sıra dünya geneli sıralamalarda ilk binde yer alan üniversiteler, Türkiye’de yapılan üniversite sınavında barajı geçme şartı da aramaktadır. TOEFL ve IELTS’den yeterli seviyede puan aldıysanız, hazırlık eğitimi almadan üniversiteye başlayabilirsiniz. Dil yetkinliğinizin olmaması halinde bir yıl hazırlık eğitimi almanız gerekir. Litvanya üniversite fiyatları, okullara göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak 2500 € – 5500 € aralığında uygulanan ücretlerle bir eğitim yılını tamamlayabilirsiniz.

Litvanya Üniversiteleri

Hem köklü bir tarihe sahip olan hem de Avrupa Birliği üyelik sürecinden sonra gelişme gösteren Litvanya üniversiteleri, iyi bir eğitim alabilmeniz için akademik yeterliliğe sahiptir. Üniversitelerin bu yeterliliklerini daha iyi kavrayabilmek için QS World University Rankings sıralamasını incelemekte fayda var. 2020 yılında yapılan sıralamayı incelediğinizde karşınıza çıkan tabloda, 4 tane Litvanya üniversitesi vardır:

Vilnius University, listenin 458. sırasında yer almaktadır. Bu üniversite, Baltık ülkelerinde bulunan en eski üniversite olma özelliğine de sahiptir. 1579 yılında kurulan Vilnius University, mimari özellikleri yönüyle de ülkenin tarihini temsil eder bir yapıdadır. Eğitim dili İngilizce ve Rusça olan üniversitede; sağlık, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanında farklı bölümlerde eğitim verilmektedir.

Litvanya’da Üniversite Okurken Çalışmak

Okul masraflarınızı çıkarmak ya da daha rahat yaşam standartlarına sahip olmak için hem Litvanya’da üniversite okuyabilir hem de çalışabilirsiniz. Bunun için haftalık 20 saate kadar çalışma izniniz vardır. Hazırlık sınıfı bir kurs niteliği taşıdığı için bu süreçte herhangi bir çalışma izni söz konusu değildir.

Litvanya Konaklama

Litvanya’da konaklamak için yurtları tercih edebilirsiniz. Yurtlar; kampüsün içinde olması yönüyle avantaj sağlar. Bunun yanı sıra arkadaşlarınızla beraber daire kiralayabilir ya da hostellerde konaklayabilirsiniz. Konaklama seçeneklerinden hangisini tercih edeceğinize bütçe imkânlarınız doğrultusunda karar verebilirsiniz.

NEDEN LİTVANYA?

-Yabancı insanlar çok hoş karşılanır ve İngilizce en yaygın kullanılan dildir.

-Litvanya Avrupa Birliği’nin en hızlı ve en ucuz internetine sahip bir ülke!

-Seyahat etmek ve gezmek için konum olarak her yere rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

-Mimarisi efsanedir ve kültürel, ekonomik, siyasal olarak da oldukça ileridir.

-Litvanya’da hayat ucuz Türkiye’den daha ucuz hem de para birimi Euro olmasına rağmen

-Mutfağı Türk mutfağına ve bizim kültürümüze oldukça yakındır.

NEDEN LİTVANYA’DA ÜNİVERSİTE?

-İngilizce veya Rusça olarak 500den fazla program seçeneği

-Uluslarası kabul gören diploma

-Bütçeye uygun ve yaşanılabilir şekilde rahat bir yaşam

-Okurken çalışabilme olanakları ve program bitiminin 15 ay sonrasında iş bulabilmek için ülkede kalma olanağı

Litvanya’da eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteleri daha yakından tanımanız ve en doğru tercihi yapabilmeniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.